середа, 3 квітня 2013 р.


Законопроект №2062 врятує Україну!

        Вже не перший рік катастрофічною є ситуація з алкоголізацією нашого народу, і це обурює прогресивну українську молодь. В мережі Інтернет можна знайти відео з доволі радикальними акціями по боротьбі за тверезість, які мають на меті контроль заборон продажу алкоголю неповнолітнім, а також розміщення точок продажу біля закладів освіти та дитячих майданчиків. Молодь справедливо зауважує, що діє на підставі ст. 27 Конституції України: «Кожен має право захищати своє життя і здоров’я, життя і здоров’я інших людей від протиправних посягань». Наразі в Україні не забезпечується належний захист суспільства, особливо неповнолітніх громадян, від алкоголізації. Більшість законів, які приймаються щодо алкоголю, направлені на підвищення відрахувань до бюджету і на боротьбу виключно з наслідками, а не з причинами його вживання.
       Законодавство України в області реклами, виробництва та продажу алкоголю не забезпечує виконання ст. 3 Конституції України — життя і здоров’я громадян лише на словах є найвищою соціальною цінністю.
        21 січня цього року запропоновано комплексний законопроект № 2062, який покликаний усунути не наслідки, а причини алкоголізації суспільства.
        Чому суспільство потребує прийняття законопроекту № 2062 і чому за нього треба боротися? Відповідно до ст.ст. 3, 16 та 27 Конституції України життя, здоров’я та безпека українців є найвищою соціальною цінністю, а збереження генофонду народу є обов’язком Української держави.
        Запропонований депутатом Верховної Ради України М.Й. Головком законопроект № 2062 направлений на усунення основних причин алкоголізації.
        Перша причина алкоголізації суспільства — це реклама. Вагому роль у житті молоді відіграє реклама пива, що формує звичку до алкоголю. Ця реклама не має обмежень в часі, крім того, пивному та іншому алкогольному бізнесу дозволено бути спонсорами спортивних та інших заходів.
        Проект закону № 2062 пропонує заборонити рекламу алкоголю, в т. ч.\ пива, а також заборонити алкогольним брендам, особливо пивним, бути спонсорами будь-яких заходів. Можливість рекламувати алкогольні торгові марки необхідно усунути повністю, інакше законодавство не матиме бажаного соціального ефекту.
        Причина алкоголізації № 2 — доступність спиртного за часом. У будь-який час доби кожна людина має можливість купити алкоголь.
        Вольовим рішенням деякі міста України вже обмежили його продаж ввечері та вночі. Але в більшості випадків представникам міських рад доводиться відстоювати своє тверезе рішення у судах.
        У містах, де діє заборона продажу алкоголю в нічний час, вже відзначено позитивний ефект від таких заходів. Проект закону нарешті поверне заборону продажу алкоголю в нічний час на всій території України, і тим самим захистить населення від вечірнього та нічного хуліганства.
        Причина алкоголізації № 3 — доступність алкоголю людям будь-якого віку. На відміну від більшості розвинених країн, де алкоголь не продають особам віком до 21 року, в Україні населення захищено законодавством лише до 18 років. З цим пов’язано досить багато правопорушень у сфері продажу алкоголю. Продавці не в змозі наглядно визначити вік людини. В умовах, коли Україна посідає одне з перших місць у світі за рівнем алкоголізації молоді, підвищити віковий ценз на продаж алкоголю просто необхідно.
        Законопроект 2062 пропонує захистити населення від алкоголю до 21 року. Це — необхідний крок, оскільки в зрілому віці люди більш свідомо ставляться до вчинків, котрі мають вплив на їх власне здоров’я.
        Причина алкоголізації № 4 — доступність за місцем продажу. Можливість купити алкоголь в Україні є майже на кожній зупинці громадського транспорту.
        Неконтрольована видача ліцензій всім охочим призвела до ситуації, коли алкоголь в Україні став доступним практично скрізь.
        Проектом закону № 2062 пропонується зменшити кількість ліцензій на продаж алкоголю, причому їх число визначатиметься в залежності від населення конкретного міста. Ліцензії пропонується видавати на конкурсній основі з розрахунку 1 ліцензія на 20 000 мешканців.
        Слід зазначити, що зі зменшенням кількості місць продажу алкогольного наркотику в торгових точках, що отримають ліцензію, значно збільшиться приріст клієнтів.
        Відповідно до закону збалансування ціни за рахунок попиту та пропозиції ціна на ліцензію має пропорційно зрости, тому цей захід не змінить обсяги надходжень до державного бюджету.         Ще одна причина алкоголізації — невиконання існуючого законодавства про виробництво та продаж алкоголю.
       Проект закону № 2062 пропонує суттєво збільшити штрафи за порушення антиалкогольного законодавства.  
     Необхідність законодавчих змін назріла давно. Однак для того, щоб був прийнятий законопроект, він повинен пройти низку комітетів та потрапити на розгляд Верховної Ради.              Очевидно, лобісти алкогольних компаній не зацікавлені у проходженні цього законопроекту і будуть його затримувати. Як завжди, в комітетах. Багато гарних законопроектів, поданих на розгляд Верховної Ради минулого скликання, просто «згоріли», пролежавши там близько трьох років.
        Уже з’явилися й інші спроби перешкодити прийняттю законопроекту № 2062: на розгляд ВР внесено проект-двійник № 2062-1.
        «Альтернативний» проект пропонує… нічого суттєво не змінювати, окрім обмеження часу продажу алкоголю (чого вже домоглися в багатьох областях України через рішення місцевих рад) і збільшення віку, до якого діятиме заборона на його продаж.
        В «альтернативному» проекті відсутні ключові пропозиції законопроекту № 2062: обмеження кількості ліцензій на торгівлю спиртним, заборона торговим маркам алкоголю, в тому числі пива, бути спонсорами телепередач та спортивних заходів, введення кримінальної відповідальності за порушення законодавства про виробництво та продаж алкоголю; розширення можливостей територіальних громад щодо обмеження продажу алкоголю і значне підвищення штрафів за адміністративні правопорушення.
        Практика показує, що всі законопроекти, на захист яких піднімається громадськість, проходять перше читання. Ми не маємо права залишати законопроект 2062 напризволяще, а повинні вимагати його найшвидшого розгляду та прийняття.

        Підтримаймо законопроект!
        zakonoproekt-2062.org.ua

Немає коментарів:

Дописати коментар